NFL ameerika jalgpalli liiga

VIDEO | PÕNEV SUPER BOWL! Järgmiseks Tom Brady'ks tituleeritud Patrick Mahomes vedas Chiefsi viimasel veerandil 10punktilisest kaotusseisust võiduni (2)

Hindrek Pärg, 3. veebruar 2020 05:57
Patrick Mahomes oli Kansas City Chiefsi võidu kõige olulisem lüli. Foto: AFP/Scanpix
Öösel vastu pühapäeva mängiti ameerika jalgpalliliiga NFL suur finaal Super Bowl, kus läksid vastamisi Kansas City Chiefs ja San Francisco 49ers. Kohtumise otsustas lõpuks see, kellel on parem quarterback - Chiefs tuli viimasel veerandil välja kümnepunktilisest kaotusseisust ja võitis 31:20.

Järjekorras 54. Super Bowl tõotas tulla suureskooriline ja väga tasavägine - mõlemad meeskonnad olid põhihooajal kuue parima ründemeeskonna hulgas ning kuigi 49ersi kaitse oli paremuselt teine (Chiefsi oma 17.), leidis Kansas City play-off'i kahes esimeses mängus enneolematu hoo (Houston Texansi vastu skooriti 51, Tennessee Titansi vastu 35 punkti). Ka kihlveokontorites olid meeskonnad ülimalt võrdsed, sest Chiefsi soodustati ainult 1,5punktilise händikäpiga.

Samuti vedas Chiefsi rünnakut 24aastane söötja (quarterback) Patrick Mahomes, kes on juba oma kolmandal hooajal liiga parimaid (teisel aastal võitis põhihooaja kõige väärtuslikuma mängija tiitli) ja keda on muu hulgas titulleeritud ka järgmiseks Tom Brady'ks. Samas oli Kansas City'l terve hooaeg raskusi palliga jooksmise takistamisel (kui quarterback ei sööda, vaid annab mänguvahendi tiimikaaslasele kaenla alla edasi jooksmiseks), milles 49ers oli põhihooajal ja enda kahes esimeses play-off mängus oivaliselt hea.

Kohtumise avaveerandil said punktid kirja mõlemad meeskonnad - skoori avas väravalöögiga 49ers pärast Chiefsi ebaõnnestunud rünnakut, ent Kansas City vastas koheselt seitse ja pool minutit kestnud rünnakuga, mille lõpetas Mahomes ühejardilise touchdown jooksuga. Pärast edukat jalalööki (pärast kuute punkti väärt touchdown'i saab proovida kas jalalööki ehk extra point'i, mis on väärt ühte silma, või üritada uuesti viia pall üle vastaste väravajoone ehk 2 point conversion, mis on väärt kahte silma) näitas tabloo Chiefsi 7 : 3 eduseisu, ning selle skooriga lõppes ka avaveerand.

Teise veerandi teisel play'l viskas 49ersi söötja Jimmy Garoppolo vastaste kaitsja suure surve all palli suletud silmadega lootusetult õhku ning selle püüdis Chiefsi kaitsja. Kansas City kasutas oivalise skoorimisvõimaluse ka ära, lüües väravalöögi, ning läks juhtima 10 : 3. San Franciscol oli aga vastus olemas - tuginedes suurimale tugevusele rünnakul ehk palliga jookmisel marsiti kiiresti mööda väljakut ning vähem kui nelja ja poole minutilise rünnaku lõpetas Garoppolo touchdown'i vise. Ka jalalöök õnnestus ning tabloo näitas 10 : 10 viiki. Sellelt seisult mindi ka pikale poolajapausile, sest võistkondade viimased rünnakud ebaõnnestusid.

Pärast Shakira ja Jennifer Lopezi ägedat etteastet poolajasõul sai kolmandal veerandil esimesena palli San Francisco, kes alustas poolaega eduka väravalöögiga. Kansas City esimesel rünnakul hakkas Mahomesile mõju avaldama ka 49ersi paljukardetud kaitse. Ühel korral lõi kaitsja Mahomesi käest palli lahti, ent tema õnneks kukkus ta esimesena mänguvahendi peale ja vähemalt viivuks hoidis rünnakut elus. Ometi kohe järgmisel play'l avaldasid Margus Hundiga sama positsiooni mängivad 49ersi kaitsjad nii palju survet, et Mahomes kiirustas viskega ning söötis palli otse San Francisco mängija sülle. Kingitust ei jäetud kasutamata ning vähem kui kolme minutiga skooris 49ers touchdown'i ning kohtumist mindi 20 : 10 juhtima.

Sellelt seisult alustati ka viimast veerandaega ning San Francisco hirmuäratav kaitse tegi taaskord Mahomesi ja Chiefsi elu raskeks - söötjal polnud palju aega viskamiseks ning tihti pidi ta "jälitavate" kaitsjate eest ära jooksma. Kuigi Mahomes suutis Kansas City viia vastaste väravajoonest 23 jardi kaugusele, tegi ta otsustaval hetkel halva viske ning Chiefsi püüdja puudutusest maandus pall hoopis 49ersi kaitsja süles. San Francisco ei suutnud enda rünnakul aga midagi korda saata ning Mahomes ja Chiefs said palli tagasi, kui mängida jäi veidi alla üheksa minuti.

Kuigi ka sellel rünnakul valmistasid 49ersi kaitsjad Mahomesile peavalu, suutis ta juhtida meeskonna touchdown'ini. Rünnaku kõige olulisem episood oli Mahomesi 44jardine sööt vastaste suure surve alt, mis viis Chiefsi heasse positsiooni. Paar play'd hiljem söötis Mahomes juba tiimikaaslasele ja kaotusseis vähenes kolmele silmale 17 : 20. Vajalikul hetkel tõusis ülesannete kõrgusele ka Chiefsi kaitse, kes ei lasknud San Franciscol rünnakul midagi teha ning jättes Mahomesile napilt üle viie minuti, et mäng viigistada või lausa võita.

Mahomes vajas kõigest kahte minutit ja 19 sekundit, mille jooksul juhtis mehed seitsme episoodiga üle San Francisco väravajoone ning viis Chiefsi 24 : 20 juhtima. Küll aga tähendas see, et 49ersil jäi üle kahe minuti aega skoorida ise touchdown. Seda aga ei suudetud, sest lihtsalt öeldes ei ole Garoppolo nii hea söötja, mida näitas ka meeskonna mänguplaan nii põhihooajal kui esimestes play-off mängudes. Tal avanes suurepärane võimalus viia meeskond juhtima, kui tema püüdjal õnnestus kaitsjad seljataha jätta, ent vise seilas umbes viie jardi jagu liiga kaugele. Juba järgmises episoodis tõmbasid Kansas City kaitsjad Garopollo maha ning kohtumine oli sisuliselt tehtud. Chiefsil õnnestus skoorida veel üks touchdown ning kohtumise lõppedes näitas tabloo Kansas City 31 : 20 võitu.

Kohtumise kõige väärtuslikuma mängija tiitli sai Mahomes, kes ei teinud kaugeltki oma parimat mängu, ent suutis viimasel veerandil meeskonna võiduni juhtida. 24aastane quarterback viskas palli 42 korda, millest 26 leidsid meeskonnakaaslased. Ta viskas ka kaks touchdown'i, kahel korral püüdsid tema söödu vastased ning ta jooksis korra ise palliga üle 49ersi väravajoone.

Kansas City jaoks oli tegu üldse imelise play-off'iga, sest kõigis kolmes mängus jäädi vähemalt kümnepunktilisse kaotusseisu: esimese kohtumises Houston Texansi vastu oldi taga 0:24, ent lõpuks võideti 51 : 31; konverentsifinaalis oldi nii 0 : 10 kui ka 7 : 17 kaotusseisus, aga lõpuks võideti 35 : 24. Kunagi varem pole NFL-i ajaloos ükski meeskond kahes, rääkimata kolmes, play-off mängus tulnud välja nii suurtest kaotusseisudest ja võitnud. Ühtlasi täitus Chiefsil tänavu täpselt 50 aastat viimasest Super Bowli võidust. Huvitaval kombel nimetas tuli just Kansas City esimene omanik Lamar Hunt mõttele, et ameerika jalgpalliliiga finaalmängu nimi võiks olla Super Bowl. Chiefsi tänane võit oli esimene Super Bowli triumf ka meeskonna peatreener Andy Reidile, keda peetakse üheks parimaks treeneriks läbi aegade, kellel polnud õnnestunud finaalis võita.

Teiselt poolt oli tänane kaotus väga valus San Francisco 49ersi peatreener Kyle Shanahanile. Nimelt aastal 2017 oli ta Atlanta Falconsi rünnakumängu koordinaator (üldjuhul otsustab just selles rollis inimene, mida igal rünnaku episoodil tehakse), kui Super Bowlis suudeti viimase pooleteise veerandiga maha mängida 28 : 3 eduseis New England Patriotsi vastu ning kohtumine lisaajal kaotada. Osa süü toonases kaotuses lasus just Shanahani valikutel rünnakul ning sama saab ka öelda tänavuse Super Bowli kohta - 49ers juhtis 20 : 10, ent lõpuks lasti vastastel skoorida 21 punkti järjest ning rünnakul tehti küsitletavaid valikuid.