Jukka Toijala (paremal)Foto: Martin Ahven
Eigo Kaljurand 5. veebruar 2020 15:59
Eesti meeste korvpallikoondis alustab 20. veebruaril 2021. aasta EM-valiksarja mängudega, kui võõrsil minnakse vastamisi Põhja-Makedoonia rahvusesindusega. Kolm päeva hiljem tuleb kodusaalis vastu kahekordne Euroopa meister Itaalia.

Eestlased kogunevad ettevalmistuseks veebruari keskpaigas, kuhu koondise peatreener Jukka Toijala kutsus kokku 16 meest. Need on Kristian Kullamäe, Kerr Kriisa, Rait-Riivo Laane, Rain Veideman, Martin Dorbek, Martin Paasoja, Janari Jõesaar, Henri Drell, Tanel Kurbas, Sander Raieste, Saimon Sutt, Siim-Sander Vene, Kristjan Kitsing, Kaspar Treier, Kregor Hermet ja Rauno Nurger.

Jukka Toijala sõnul oli tema ning koondise abitreenerite Indrek Reinboki ja Heiko Rannula esialgses listis 30-40 meest, kellest hetkel jäi alles 16 nime. Lõplikku koosseisu mahub 14 mängijat.

Esialgses nimekirjas oli paljude üllatuseks 37aastane Kristjan Kangur, kes viimasest valikust siiski välja jäi. “Kanguriga oli mul esimesel tööpäeval vestlus. Kuigi ta on karjääri lõpetanud, siis tsentrite vigastusprobleemide korral lubas ta koondisele appi tulla. Hetkel on keskmängijad terved ja Kanguri lisandumiseks pole tarvidust,” selgitas Toijala.

Tähelepanuväärne puuduja on tagamees Sten Sokk, kes vaevab vigastus. “Temaga sai räägitud eelmisel nädalal ja tervislik seis ei luba Sokul selles aknas liituda,” tõdes Toijala, et kogenud mängumehe puudumisest on kahju. Edaspidistes matšides pidi Kalev/Cramo tagamängija kindlasti taas valikus olema.

Eraldi tähelepanu pööras 47aastane soomlane ka noortele mängumeestele. “Kerr Kriisa on kindlasti Eesti korvpalli tulevik. Ta treenib kaks korda nädalas Žalgrise meestega ja mina tema vanuses probleemi ei näe,” selgitas Toijala 19aastase tagamehe kaasamist. Samuti oli tal rõõm, et Henri Drell on viimasel ajal Itaalia kõrgliigas mänguaega saanud.

Võrreldes Tiit Soku ajaga tahab Toijala näidata varasemast kiiremat korvpalli. "Meil pole pallureid, kes suudaks selg ees mängida. Peame ära kasutama oma kiirust nii rünnakul kui ka kaitses, sest meie korvialune pole väga tugev,” selgitas Toijala.

“Ma ei karda mängu kolmestele üles ehitada. Oluline on heade viskekohtade väljamängimine,” kirjeldas soomlane nägemust koondise mängustiilist, kus oluline roll on ka kuuel Kalev/Cramo mängijal. “Nad teavad teineteist väga hästi ja see on kindlasti meile suur eelis."

Toijala pööras tähelepanu ka üsna segasele turniirisüsteemile, kus nelja meeskonna seast on Itaalia korraldajana edasipääsu kindlustanud. Samas lähevad tulemused nendega kirja. "Isegi kui võidaksime kaks esimest mängu, siis see ei kindlustaks meile veel midagi," oli Toijala kindel, et edasipääsejad selguvad alles viimasete mängudega. Eesti alagrupis on lisaks Põhja-Makedooniale ja Itaaliale ka Venemaa.

Põhja-Makedoonia mängijad on Jukka Toijalale tuttavad Soome koondise ajast. “Neil on sarnane seis Eestiga, sest sealgi on uus peatreener,” kirjeldas Eesti koondise juhendaja. Võtmemängijateks pidas soomlane kaksikvendasid Damjan ja Vojdan Stojanovskit, Hispaania kõrgliigas mängivat noort tagameest Nenad Dimitrijevići ja hiljuti kodustatud Ameeriklasest keskmängijat Shayne Whittingtoni. “Need neli mängijat on meeskonna selgroog. Kuigi teame vastase mehi ja rumeenlasest treenerit, siis me ei tea, mis korvpalli nad platsil näitavad. Eesti koondisel on oluline mängida oma mängu.”

23. veebruaril toimuvas kodumängus tuleb Eestile vastu Itaalia, keda Toijala pidas olenemata mitmete põhimeeste puudumisest väga tugevaks. “Hetkel on fookus Põhja-Makedoonial ja sealt mängult naastes pühendume Itaalia skautimisele,” selgitas Toijala.