HEA OLLA: Jaanuaris väsimusega maadelnud Johanna Talihärm usub, et sai probleemist võitu.Foto: JAREK JÕEPERA / ELSF
Mart Treial 12. veebruar 2020 21:45
Eesti laskesuusakoondise peatreener Indrek Tobreluts on neljapäeval Põhja-Itaalias Anterselvas segateatevõistlusega algava MMi eel optimistlik. „Vahetu ettevalmistus on läinud hästi, sportlased on püsinud terved ja praegu küll murepilvi pea kohal ei ole. Aga tegureid, mis tulemusi mõjutavad, on nii palju ning kõiki me ilmselt ei suuda kontrollida,“ rääkis ta teisipäeval.

Positiivsust õhkus ka koondise eeldatavate liidrite Johanna Talihärma ja Kalev Ermitsa häältest, kuid nemadki hoidusid suurte sõnade tegemisest. Mõistlik kah, las teod kõnelevad.

Eesti võistkond ei lähenenud MMile ühtse mudeli järgi. Rene Zahkna, Tuuli Tomingas, Grete Gaim ja Raido Ränkel põikasid Pokljuka MK-etapi järel mõneks päevaks kodumaale. Talihärm läks Sloveeniast naaberriiki Austriasse Ramsausse ning Regina Oja liitus Saksamaal Ruhpoldingis elukaaslase Ermitsaga, kes jäi Pokljukas võistlemise asemel sinna treenima.

„Loobusin Pokljuka etapist, sest tundsin, et pole seisundiga rahul,“ selgitas Ermits, kes ei pelga ligi kuuajaliseks veninud võistluspausi. „Vajasin natuke lisaaega olukorra parandamiseks. Olen laskmise osas palju individuaalselt nokitsenud, teinud mõned muudatused relvaseades ning Anterselva eripära (asub merepinnast 1600 meetri kõrgusel – M. T.) silmas pidades ka hingamises. Elu on näidanud, et seal võib laskude vahel vaja minna topelthingamist, et mitte ära lämbuda.

Vaatasin ka vanu treeningupäevikuid ja mõtisklesin endamisi. Ilmselt iga MK-tasemel sportlane on teinud midagi hästi, mis on ta sinna tasemele viinud. Naasin treeningute juurde, mis on mulle edu toonud ja millesse olen uskunud. Esimesel nädalal panin rõhku vastupidavustrennidele ja viimasel nädalal tõin vormi esile eri kiirustega mängides.“

Kalev Ermits nägi MMi eel vaeva oma laskmisega. Foto: Reigo Teervalt

Kahe nädalaga imet ei tee

Kogu punt sai kokku 3. veebruaril Austrias Obertilliachis (1450 m merepinnast) ning rändas esmaspäeval 58 km kaugusele Sankt Martini külla, mis on MMi ajal eestlaste elukoht. Võistluspaik asub kõrvalorus, Google Mapsi hinnangul 37minutilise autosõidu kaugusel.

Kuivõrd Pokljuka etapi ja MMi vahele jääva kahe ning poole nädalaga vormiga imet ei tee, pani koondis laias laastus rõhku taastumisele ja kõrgusega kohanemisele. Sekka mõned intensiivsemad treeningud, mille hulka liigitub nädalavahetusel Itaalias Martellis toimunud IBU karika etapp, kus osalesid MM-koondisest Tomingas, Ränkel ja Gaim.

„Kuna meil oli plaanis tugevam treening ja nad ei võistle segateates, arvasime, et ehk oleks kasulikum teha üks võistluspingutus,“ selgitas Tobreluts. „On natuke võistlusnärvi ka asjal juures, treeningutel pole võimalik seda imiteerida.“

Indrek Tobreluts. Foto: JAREK JÕEPERA / ELSF

Talihärm keskendus vabadel nädalatel normaalse enesetunde taastamisele. Ta pole sellest varem avalikult väga juttu teinud, kuid teda kiusas jaanuaris salapärane väsimustunne, mille juured peituvad ilmselt detsembri lõpus – jaanuari alguses põetud kõhuviiruses.

„Sellest taastumine võttis nii kaua aega. Mul polnud muid sümptomeid, ainult hästi raske olla. Just niisama olles, trennis oli isegi enam-vähem. Ei tahtnud seda intervjuudes rõhutada ja endale kinnitada, et olen väga väsinud,“ põhjendas Talihärm, kelle sõnul on enesetunne läinud kõvasti paremaks.

„Ei tea isegi kindlalt, kas see oli põhjus, aga mul olid kaelapiirkonnas eri kohad hästi pinges. Võtsime füsioterapeut Keio Kitsega MMi-eelses laagris kõiksugu asjad kasutusele: kupud, teipimised, nõelad... Saime pingetest lahti, mis tegi enesetunde kohe väga palju paremaks. Tahaks loota, et asi oligi selle taga. Eks võistlustel selgub, kuidas läheb, aga vähemalt on inimese tunne olla.“

Tobreluts tunnistas, et kõigi sportlaste vorm pole hooaja tähtsaima võistluse eel ideaalne. „Tuulil ja Renel oli olulisel ettevalmistusperioodil tervisega probleeme. Nagu võistlused näitasid, polnud nende seisund jaanuari lõpuks selline, nagu lootsime. Väga suuri muutusi lühikese ajaga esile ei too, aga usun, et nendegi seisund on nüüd natuke parem.“

Ootused ja lootused

Jõuame igipõlise küsimuseni, et mida siis ikkagi omadelt MMil oodata. Imet ei maksa loota, sest on fakt, et MK-sarjas on eestlastel tänavu ette näidata vaid neli punktikohta: Talihärm 26. ja 40. ning Oja ja Gaim kumbki korra 27ndad. Meeste parim on Ermitsa 48. koht. Tõsi, MMil on konkurents tiba lahjem, sest tippriigid saavad kuue sportlase asemel rajale saata neli, kuid meie omakorda nelja asemel kolm.

Kahtlemata on spordisõpradel ideaalselt meeles Pokljuka paarissegateade, kus Oja ja Zahkna saavutasid suurepärase 2. koha, ent naiivne oleks unistada medalist. Koht esikümnes oleks väga soliidne, sest erinevalt MK-sarjast ei toimu MMil samal päeval ühtki teist võistlust. Tobreluts kinnitas, et eestlased ei pea üht distantsi teistest tähtsamaks.

Mullu Östersundis oli Eesti koondise parim tulemus Talihärma 20. koht 7,5 km distantsil. End kogemuste mõttes võistkonna üheks veteraniks nimetanud 26aastane sportlane hoidus lubadusest, et teeb selle tulemuse üle. Ta soovib teha võistluse, mis ei jätaks hinge kripeldust.

Ermits on MMi eel põnevil, et näha, mis ta suutis vahepealse ajaga ära teha. „Eesmärgiks on eelkõige keskenduda tegevustele, mis tagaks suurepärase laskmise. Olen selleks võimeline küll,“ kinnitas ta ja lisas, et soovib teha elu parima tiitlivõistluste tulemuse. See tähendab, et latiks on Pyeongchangi OMi 20 km distantsi 32. koht.

Neljapäevases segateates tulevad rajale Oja, Talihärm, Zahkna ja Ermits.

***

MMi ajakava

Neljapäev, 13. veebruar
kell 15.45 segateade

Reede, 14. veebruar
kell 15.45 naiste 7,5 km

Laupäev, 15. veebruar
kell 15.45 meeste 10 km

Pühapäev, 16. veebruar
kell 14.00 naiste 10 km jälitussõit
kell 16.15 meeste 12,5 km jälitussõit

Teisipäev, 18. veebruar
kell 15.15 naiste 15 km

Kolmapäev, 19. veebruar
kell 15.15 meeste 20 km

Neljapäev, 20. veebruar
kell 16.15 paarissegateade

Laupäev, 22. veebruar
kell 12.45 naiste 4 x 6 km teatesõit
kell 15.45 meeste 4 x 7,5 km teatesõit

Pühapäev, 23. veebruar
kell 13.30 naiste 12,5 km ühisstardist
kell 16.00 meeste 15 km ühisstardist

***

Eesti koondislaste parimad tulemused MMil

Johanna Talihärm (26) – 20. koht 2019. aastal Östersundis 7,5 km distantsil.

Tuuli Tomingas (25) – 25. koht 2019. aastal Östersundis 15 km distantsil.

Grete Gaim (26) – 57. koht 2013. aastal Nove Mestos 15 km distantsil.

Regina Oja (24) – 58. koht 2019. aastal Östersundis 15 km distantsil.

Kalev Ermits (27) – 38. koht 2019. aastal Östersundis 20 km distantsil.

Rene Zahkna (25) – 45. koht 2017. aastal Hochfilzenis 20 km distantsil.

Raido Ränkel (30) – debüüt.