VÕIMAS! Kullamäe juunior vedas Eesti Toijala debüütmängus üliolulise võiduni (5)

Toimetas Kaspar Koort, 20. veebruar 2020, 23:00
Kristian Kullamäe kostitas Põhja-Makedooniat 31 punktiga.Foto: Martin Ahven
Eesti korvpallikoondis pidas täna õhtul esimese mängu 2021. aasta EM-valiksarjas, kui Skopjes 6500 pealtvaatajat mahutavas Boris Trajkovski nimelises spordihallis mindi vastamisi Põhja-Makedooniaga. Esimese poolaja järel 22 punktiga juhtinud Eesti koondis kirjutas tabelisse lõpuks 81:72 võidu.

Avaveerandi 20:18 võitnud Eesti tegi vahe sisse teisel veerandil, mis võideti lausa 25:5. Teisel poolajal vähendasid väljakuperemehed küll jõudsalt vahet, kuid kümnest punktist palju lähemale meie mehed neid siiski ei lubanud.

Eesti resultaiivseimana viskas Kristian Kullamäe 31 punkti (kolmesed 9/5, kahesed 8/7), Siim-Sander Vene lisas 16 silma. Kregor Hermet viskas 8, kolmandal veerandil vajalikel hetkedel mängu enda peale võtnud Kristjan Kitsing 7 ning Rauno Nurger ja Henri Drell mõlemad 6 punkti. Makedoonlaste parim oli 26 punkti visanud Vojdan Stojanovski.

Eesti visked täna väljakult 61/30 (kolmesed 26/10, kahesed 35/20), vabavisked 14/11. Lauvõitlus jäi viiki 34:34, pallikaotusi kogunes makedoonlastele 13, meile 12.

EM-valiksari jätkub pühapäeval, kui Eesti võõrustab algusega kell 19 Itaalia koondist, kes täna sai kodusaalis 83:64 jagu Venemaast.

23:00

Mäng on lõppenud, tegime küll teisel poolajal oma elu keeruliseks, kuid võit tulemusega 81:72 on tabelis. Kristian Kullamäelt 31 punkti.

22:59

Kullamäe! 81:72

22:57

40,5 sekundit (normaalaja) lõpuni.

22:57

Veel üks kolmene vastastelt. Juhime 79:72 ja Toijala time-out.

22:56

Minut minna, Makedoonialt kolmene ja vahe kümme. 79:69

22:54

Kullamäelt kahene, 29 silma talt ja Gert Kullamäe: "Noormees on hulluks läinud!" 79:66

22:53

Kristian Kullamäel koos 27 silma ja isa Gert Kullamäe ütleb TV6 otse-eetris, et silm läheb märjaks.

22:52

Kullamäelt jälle kolmene! 77:64

22:48

Makedoonia saab vahe kümnest väiksemaks, kuid õnneks Kullamäe kohe vastab. 72:62.

22:46

Kullamäelt kahene, 70:58 ja makedoonlaste time-out.

22:44

Kuid jälle Makedoonialt 2+1. 68:58.

22:43

Venelt kolmene kõige õigemal hetkel! 68:55.

22:43

Makedoonialt kaks pluss üks ja vahe pluss kümme meile. 65:55.

22:41

Kullamäe ja Hermet kombineerivad ilusa kahese, aga makedoonlastelt kohe kolmena vastu. 65:52.

22:39

Kullamäelt viimase veerandi alguseks kolmene! 63:46

22:36

Kolmas veerandaeg lõppenud. Poolaja +22 jäi alles +14 ehk juhime 60:46.

Kullamäelt seni 17 punkti, Venelt 11.

22:34

Kitsingult vägev pealtpanek! 60:46

22:32

Kitsingule tehakse kolmesel viga, mees tabab kaks vabaviset ja 58:43.

22:23

Makedoonia saab vahe juba -11 peale, aga õnneks tabab Kitsing kolmese. 53:39.

22:19

Ai-ai, ei saa me kuidagi lahtist palli enda kätta ja makedoonlased panevad kolmese. 50:35 ja Toijala võtab kiirelt aja maha.

22:17

50:30 ja Kullamäele ebasportlik viga.

22:14

Kolmas veerandaeg on alanud.

22:03

Visked meil 32/16 (kolmesed 14/5, kahesed 18/11), makedoonlastel 25/7 (kolmesed 14/2, kahesed 11/5). Laud meile 22:12. Praegu on kõik ilus!

22:01

Meie resultatiivsemad Kullamäe 12, Vene 8 ning Nurger, Drell ja Hermet 6 punktiga. Makedoonlaste parimad on Stojanovski ja Whittington 7 punktiga.

21:59

Esimene poolaeg on lõppenud, juhime 45:23.

Seejuures teise veerandaja võidame lausa 25:5.

21:58

Nurgerilt taas ründelaud ja vahe +20! 43:23.

21:44

Hermet veel kahene ja vahe juba +11 meie kasuks, 29:18.

21:40

Hermet kahene ja 27:18 ning makedoonlaste peatreener võtab aja maha.

21:39

Viis punkti meilt järjest ja juhime 25:18.

21:38

Meil visked väljakult 15/7 (kolmesed 9/2, kahesed 6/5), makedoonlastel visked 13/6 (kolmesed 6/1, kahesed 7/5). Laud meie kasuks 9:7.

21:35

Esimene veerandaeg lõppenud, Eesti juhib 20:18.

21:34

Nurger ründelauas ja 20:16.

21:27

Kullamäelt kaks pluss üks. 12:7

21:25

Vene tabab kolmest vabaviskest kolm ja juhime 9:5. Aga liiga kolmese joone taha kipub praegu meie mäng jääma.

21:22

Põhja-Makedoonia esimesed punktid tulevad vabavisetest.

21:21

Järjest loobitakse mööda nii ühelt kui teiselt poolt, kuni Kullamäe paneb viimaks teise kolmese. 6:0

21:17

Esimesed punktid Eestile, kui Kullamäe laksab kolmese.

21:16

Kohtumine on alanud!

21:12

Eesti algviisik: Dorbek, Kullamäe, Kitsing, Vene, Jõesaar.

21:08

Tänase mängu kohtunikud tulevad Lätist, Türgist ja Slovakkiast.

21:01

Eesti ja Põhja-Makedoonia (toona lihtsalt Makedoonia) on varem kohtunud neljal korral. Kolm mängu on võitnud Balkani meeskond: 2008. aastal 87:75 ja 90:78, aasta varem 95:50. Meie ainus võit, 72:66, pärineb 2007. aasta 13. augustist,

20:43

Enne mängu

Põhja-Makedoonia vastu astuvad Siim-Sander Vene, Kristian Kullamäe, Rain Veideman, Janari Jõesaar, Kristjan Kitsing, Rauno Nurger, Kerr Kriisa, Rait-Riivo Laane, Martin Dorbek, Henri Drell, Sander Raieste ja Kregor Hermet.

Koondise uus peatreener Jukka Toijala rõhutas enne mängu, et võitmiseks tuleb mängida kiiret korvpalli. „Peame oma tempo peale suruma ja mängima agressiivselt. Ma ei taha, et me mängime nii-öelda käsipalli, kus viis meest kaare taga palli söödavad. Vaja on teravust ja läbimurdeid.“

Samuti loeb peatreener eestlaste väikseks eeliseks sügavamat pinki. „Makedoonia meeskonna põhiraskus langeb kuuele-seitsmele mängijale. Ma tahaks loota, et kõik meie 12 mängijat on täielikult valmis vajadusel liidrirolli võtma,“ lisas Toijala.

Lisaks Eestile ja Põhja-Makedooniale kuuluvad B-alagruppi Itaalia ja Venemaa. Alagrupist pääsevad EMile kolm paremat, ent kuna itaallastel on finaalturniiri ühe korraldajana EM-pilet juba taskus, on reaalselt mängus kaks kohta, millele mängivad eestlased, põhjamakedoonlased ja venelased. Seega tuleb nentida, et kui Eesti soovib finaalturniirile pääseda, tuleks tänane mäng soovituslikult võita.