Andres Oper loodab tõusta koondise peatreeneriks.Foto: MATI HIIS
Raul Ojassaar, Jalka 25. veebruar 2020 16:37
Jalka lugejate küsimustele vastas Eesti koondise legendaarne ründaja Andres Oper, kes rääkis oma noorusajast, värvikast mängijakarjäärist, Eesti noortest edurivimeestest ja tulevikumõtetest.

Lugu ilmus ajakirja Jalka veebruari numbris. Loe ajakirja ka siit!

Millal alustasid jalgpalliga? (@roccosiigur)

Arvan, et olin kuue-seitsmeaastane. Treener Aivar Tiidus tuli 37. keskkooli ja sealt see pihta hakkas.

Kas oled lisaks ründajale ka muudel positsioonidel mänginud? Kui sa poleks olnud ründaja, millisel positsioonil oleksid tahtnud pallida? (Tõnis, Kehra)

Kui noorena hoovis mängisid, siis oli kaks positsiooni, mida tahtsid mängida: kas väravavaht või ründaja. Ükskord pidin ka noorteklassis karistuseks väravas olema: mängisime sellise satsi nagu Sokoli vastu, kes oli mitu aastat võitmatuna püsinud, aga suutsime neid 5 : 4 võita, kusjuures mina olingi väravas! Ma olin omal ajal üks lühemaid ka, aga hea juhendamisega suutsin töö ära teha. See kaotus oli nende jaoks väga suur asi, nad tõid meile nuttes palli tagasi. Vana Vene kool: pärast kaotust pidid nad veel kõvasti lisatrenni tegema.

Kes oli su eeskuju, kui mängisid? (@karlkeilast) Kes on su lemmikmängija? (Kaspar Raju)

Täiesti esimene MM, mis mul meeles on, on 1986. aasta turniir ja seepärast oli eeskujuks loomulikult Maradona. Eks igast ajastust on tulnud mõni uus mängija, keda jälgisin või vaatasin, aga tema oli esimene meeldejäävam kuju.

Milline on olnud su karjääri kõige meeldejäävam värav? (Karmo Käär)

Eks ikka see esimene värav Lillekülas Hollandi vastu. Ja Venemaa vastu! Need kaks võistlevad ilmselt omavahel, kusjuures Venemaa puhul mitte isegi niivõrd need kaks väravat kui pigem see mäng, mis jäi väga hästi meelde.

Klubi eest sai Hollandis mõned ilusad löödud ja Aalborgist on üks värav väga eredalt meeles, kui kümnekesi mängisime: võtsin välisküljega palli omaks, tõstsin üle kaitsja pea ja lõin siis otse õhust tagapostist sisse! Mõned ilusad väravad on löödud küll…

Milline on olnud su karjääri kõige koledam värav? (Andrei, Pärnu)

Sellist asja nagu kole värav ei ole olemas – minu jaoks on värav värav! Ilu eest punkte ei anta. Olen löönud küll väravavahi külje alt ja igalt poolt, aga need on pigem olnud väravavahi apsakad.

Millises klubis meeldis kõige rohkem mängida? Kes oli parim tiimikaaslane? (Martin Suits)

Väga raske küsimus! Absoluutselt igal pool on mõnus olnud. Igas vanuses ja igas klubis on tekkinud sõbrad, kellest mõnega siiamaani suhtlen. On see Aalborg, on see Torpedo, on see Roda – igalt poolt on keegi ellu jäänud. Ei tooks ühte klubi või inimest välja.

Milline oli kogu mängijakarjääri vältel kõige ebaõigem otsus ja miks? (Margus Saarelt)

Midagi sellist ei ole, et vaatad praegu tagasi ja kahetsed. Absoluutselt mitte.

Milline on kõige kuulsam klubi, mis on sinu vastu huvi tundnud ja soovinud sind oma ridadesse? (Tiit Lees)

See küsimus on vast pigem agentidele! Ma arvan, et paljud asjad ei pruukinudki minuni jõuda. Arsenalis käisin isegi testimisel, see on ilmselt kõige tuntum ja kuulsam – see oli väga suur asi. Selle osas tuleb öelda suur tänu ilmselt Teiturile (Eesti koondise ja FC Flora kunagine peatreener Teitur Þórðarson – toim.). Teitur oli Arsène Wengeri käe all mänginud ja ma usun, et sealt see kontakt kuidagi tuli, aga seda peab vast üle küsima nendelt, kes selle asjaga toona tegelesid. Mäletan, et olin enne seda kümme päeva või kaks nädalat Prantsusmaalt Metzis olnud ja läksin sealt edasi Arsenali juurde, see oli täpselt enne jõule. Tänu Teituri trennidele oli kõik seal väga tuttav, mis Arsenali trennides tehti, ja kõik tuli kuidagi väga lihtsalt. See oli megakogemus!

Milliseid lõbusaid või kummalisi momente juhtus sinu karjääri jooksul Venemaal? (Dimi Estboss)

Eks neid omajagu kindlasti on, aga ma ei tea, kas kõigest tasub rääkida (naerab – toim.). Nali naljaks – Venemaa oli omamoodi karm kool ja see õpetas päris palju. Ütleme niipidi, et Venemaa õppetunnid tegid mu elu Hollandis palju kergemaks. Surve õnnestuda meeskonnakaaslaste ja iseenda poolt, eriti kui trennis kõik välja tuleb, aga mängus väravaid ei tule… Samas oli mul fännidega väga hea läbisaamine ja kui nendega kohtusime, siis olid kõik minu töö ja panusega väga rahul – samas ei tulnud väravaid minu enda arvates piisavalt ja seetõttu tundsin survet. Võibolla tegelikult ei olnudki mingit pinget, kujutasin endale seda ise ette!

Andrei Stepanov (vasakul ja Andres Oper kandmas Moskva Torpedo särki. Foto: IGOR TARO

Kui palju ooperis käinud oled? (Richard Sepajõe)

Ikka mõned korrad olen käinud. Meeldib!

Kes on/oli Eesti koondises kõige vajalikum mängija? (@siuke_vend)

Üksinda ei tee keegi midagi ära. Kõige paremini läks meie koondisel ikka siis, kui mängisime meeskonnana ja individuaalselt kõik endast maksimumi andsid. Kindlasti oli meil häid mängijaid: kõige vanematest alustades Sergei Hohlov-Simson ja Marek Lemsalu, siis tulid Andrei Stepanov ja Raio Piiroja… Iga teatud aja tagant kerkis keegi esile, aga kedagi konkreetset ma esile ei tooks.

Kui palju karjääri tippajal rinnalt surusid? (Jürgen, Tallinn)

Ütlen ausalt, et see ei ole väga minu teema. Mul ei olnud vaja randamineku keha. Ei oska isegi seda numbrit öelda.

Kui palju peaks Eesti jalgpall jälgima/matkima Islandile edu toonud mudelit ja miks? (@luik_m)

Kindlasti võiks parimad asjad üle võtta, aga see peaks sobima meie kultuuriga. Kui praegu räägime sellest, et ehitaks palju sisehalle, siis see annaks kindlasti positiivse efekti. Tuleb vaadata, kas riik ja kohalikud omavalitsused saaksid sellega aidata, jalgpalliliit üksi kindlasti ei jaksa seda kõike teha. Liigume sinnapoole.

Kes on parim mängija, kellega oled kunagi ühes tiimis mänginud? (Hendrik, Tallinn)

Üht inimest on jällegi raske välja tuua. Aalborgis olid Norra koondislased Ståle Solbakken ja Frank Strandli ning Rootsi koondislane Anders Andersson. Seal olid väga head mängijad koos. Hollandis olid Ungari ja Uus-Meremaa koondislased. Venemaal meeldisid mulle väga Konstantin Zõrjanov ja Igor Semšov. Neid on ikka olnud!

Muide, Torpedos oli toona noortes Pavel Mamajev, kes nüüd jamaga hakkama sai ja vangi pandi. Toona mängis ta duublis ja tuli meile vahel appi, kerkis esindusmeeskonda ja pääses Vene koondisesse. Nüüd keeras ta oma elu aga untsu.

Kas Gert Kams oleks võinud jalgpalli mängimist jätkata? Miks? (@timosimo16)

Absoluutselt! Mul on küll tunne, et ta oleks võinud veel edasi panna, aga kui inimene tunneb, et tahaks lõpetada tipus, olles meistritiitli võitnud, siis… Nüüd on tal uued väljakutsed.

Kas Eesti praegustel noortel ründajatel on näiteks võrreldes inglastega piisavalt põlemist, et maailma jalgpallis kuhugi jõuda? (Eva, Tallinn)

Loodan, et on! Eks ma üritan neis selle tulukese veel eredamalt põlema panna, et neist parim välja pigistada. Ma arvan, et meil on kvaliteeti küll.

Millise elemendiga tuleb Eesti noorte ründajate puhul kõige rohkem vaeva näha? (Aleksander, Rakvere)

Siin me võime väga süviti minna! Igas asjas natuke paremini: pallita töö, esimene puude, söödutugevus, avanemine, kõik sellised asjad. Meil ei ole veel sellist täiuslikku mängijat.

Mida arvad Erik Sorga üleminekust DC Unitedisse? (Mark, Tallinn)

Tuli natuke üllatusena! 20aastasele noormehele kindlasti väljakutse. Ma ei usu, et see on halb üleminek.

Kas sa usud, et Erik Sorga mängib kunagi klubijalgpalli vähemalt sama kõrgel tasemel kui sina omal ajal? (@jaankeskel)

Loodaksin küll! Eeldusi tal on ja isegi Hollandist on minu käest tema kohta uuritud. Miks mitte!

Kas sinu arvates võiks Aleksandr Šapovalov või Oliver Jürgens jõuda kunagi ründajatena maailma tippu ja viia Eesti Euroopa meistriks või peab selleks ootama kedagi teist? Või on juba keegi teine? (Raimond Lepalaan)

Need kaks mängijat on kindlasti ühed meie eredamad tähed, kes võiksid kuhugi jõuda. Nad võivad ka kõrgele jõuda, kõik oleneb nende töökusest, soovist ja tahtest, mis nad oma arengusse panustavad. Kõik on nende enda kätes.

Kas nüüd, mitu kuud hiljem, tunned endiselt, et suvine otsus koondise treeneritega tagasi astuda oli õige? (Daisy, Tartu)

Väga keeruline on niimoodi öelda. Aeg-ajalt tuleb niimoodi värskendada ja see on pikem protsess. Olime üks treenerite tiim ja kui Martin (Reim – toim.) seda otsustas, siis toetasime teda. Praegu on aga uued väljakutsed ja selle peale enam väga ei mõtle. Jalgpallis need asjad nii käivad.

Millised eesmärgid oled endale treenerikarjääriks seadnud? (Artis Loho)

Mingis mõttes olen alles treenerikarjääri alguses – hakkan alles lõpetama PRO-kursust. Kindlasti tahaks tulla Eesti meistriks ja ühel hetkel koondist juhendada. Miks mitte ka välismaal treener olla? Otseselt aga sees ei põle, et kuhugi peaks kiiresti jõudma – iga asi omal ajal!

Andres Oper (vasakul) töötas Martin Reimi (paremal) tiimis koondise abitreenerina. Foto: Tiina Kõrtsini