NBA areenid jäävad teadmata ajaks tühjaksFoto: AFP/Scanpix
Hindrek Pärg 12. märts 2020 05:25
Lisaks Donald Trumpi ootamatult karmile pöördumisele teatas korvpalliliiiga NBA ööl vastu neljapäeva, et pärast kolmapäevaseid mänge peatatakse hooaeg teadmata hooajaks. Selleks andis põhjuse Utah Jazzi korvpallur Rudy Gobert, kelle koroonaviiruse test osutus positiivseks. 

Sündmused rullusid kiirelt lahti kohaliku aja järgi kolmapäeva õhtul. Utah Jazz oli külla sõitnud Oklahoma City Thunderile ning kohtumine oli kohe-kohe algamas, kui Thunderi mediitsiniosakonna juht jooksis kohtunike juurde ning ütles neile midagi. Meeskondadel paluti minna pinkide juurde ning kohtunikud kutsusid enda juurde võistkondade peatreenerid. Pärast lühikest jutuajamist kästi kõikidel mängijatel minna tagasi riietusruumi. Umbes 20 minutit hiljem tuli teade, et kohtumine jäetakse ära ning peagi saabus ka selle otsuse põhjus.  

Nimelt oli Utah Jazzi tsenter, prantslane Rudy Gobert reisinud meeskonnaga Oklahomasse, ent jäi haigeks ega läinud saali kohale. Liiga lükkas kohtumise alguse edasi, sest nad ootasid Gobertile tehtud koroonatesti tulemust. See osutus positiivseks ehk prantslasest sai esimene profisportlane, kellel tuvastati Covid-19. Kui Gobert oleks testi läbinud, oleks ta ka mänginud, aga ometi see ei juhtunud.

Goberti testi tulemus muutis ka NBA järgmised sammud väga palju selgemaks. Kolmapäeval kohtusid NBA klubide omanikud ja esindajad arutamaks koroonaviiruse levikut. Nad võtsid vastu otsuse soovitada NBA komissaaril jätkata hooajaga, aga pidada kõik kohtumised tühjade tribüünide ees. Teise variandina arutati hooaeg ajutiselt peatada, ent seda veel ei pidatud vajalikuks. Kuni uudiseni, et Rudy Gobertil tuvastati koroonaviirus. 

"NBA mängijal andis positiivse Covid-19 proovi," seisis liiga teates, mille saatis välja mõnikümmend minutit pärast Jazz-Thunderi kohtumise ära jäämist. "NBA peatab hooaja pärast tänaseid kohtumisi teadmata ajaks. Liiga kasutab seda pausi hindamaks järgmiseid sammu koroonaviiruse pandeemia taustal." 

On alust arvata, et sarnased või ligilähedased meetmed võtavad kasutusele ka teised USA profiliigad NHL ja MLB, ilmselt ka MLS. Mõned jäähokiklubid tegid juba enne Rudy Goberti uudist otsuse, et mängivad ülejäänu hooaja tühjade tribüünide ees ning pesapalliliiga, mille hooaeg peaks algama aprilli esimestel päevadel, töötab välja erinevaid lahendusi, et vähendada koroonaviiruse mõju. Ühtlasi otsustas ülikooliliiga NCAA, et meeste ja naiste korvpalli finaaltuurnirid (March Madness - H.P.) toimuvad täiesti tühjade tribüünide ees.

Mis juhtus Rudy Goberti, tema meeskonnakaaslaste ja Oklahoma City Thunderi mängijatega?

Mõlema meeskonna mängijad ja personal jäid Oklahoma koduareeni, publikul paluti saalist lahkuda. Kui Thunderi mängijad pääsesid kaks tundi pärast riietusruumi saatmist koju, siis Utah Jazzi mängijad jäid pärast neid veel sinna. ESPN-i ajakirjaniku Royce Youngi sõnul (kelle Twitterist saab hea ülevaate Thunderi kodumängul juhtunust), saabusid staadionile ka inimesed, kes ilmselt teevad Goberti tiimikaaslastele koroonatestid. Tulemusteni on aga meeskond Oklahoma City's karantiinis.

Goberti olukorra teeb veegi "hullemaks" seik, et alles kolm päeva tagasi pilas prantslane liiga poolt kehtestatud reegleid. Nimelt kehtestas koroonaviiruse leviku hirmus NBA reegli, et ajakirjanikud ei pääse enam tiimide riietusruumidesse ning kõik intervjuud, näiteks trenniväljakute kõrval, tehakse kahemeetrise vahega ajakirjanike ja korvpallurite vahel või ruumides. Esmaspäeval andsid Jazzi mängijad pärast visketrenni aru eraldi meediaruumis, mitte väljaku ääres nagu tavaliselt. Gobert oli üks mängija, kes astus žurnalistide ette ning pärast pressikonverentsi puudutas ekstra kõiki mikrofone ja salvestajaid. Nüüd on tal aga koroonaviirus.