Kunagist Toomkooli võimlat, kus nüüd asub Nelipühi Kiriku Toompea keskus, võib Rein Järva hinnagul pidada Eesti korvpalli sünnikoduks: seal peeti algaastatel kõik Eesti esivõistlused ja maavõistlused, kaasa arvatud 1924. aasta 29. aprillil toimunud esimene matš Lätiga.Foto: Robin Roots
29. märts 2020, 14:14

Kaitsjad, ääreajajad ja tsenter Toomkooli võimlas mürgeldamas ehk 95 aastat Eesti esimestest korvpallimeistrivõistlustest

Kogu poolaja esimese poole on Kalev kestvas pealetungis, kuid pealevisked ebaõnnestuvad haruldase järjekindlusega. Spordi püüded läbimurretel viskele pääseda purunevad harilikult vastase hea kaitsemängu juures ja domineerimisele jääb Kalev. 5. minutil Spordi kasuks antud karistusvisked ebaõnnestuvad Uulil ja alles 7. minutil saavutab Sport Silvesteri karistusviskest esimese korvi: 2 : 1.

Nii kirjeldab 1925. aasta 1. aprilli Eesti Spordileht Eesti esimeste korvpallimeistrivõistluste otsustava mängu algust. Et 28. märtsil möödus sellest märgilisest kohtumisest 95 aastat, on igati asjakohane heita pilk peale meie kõigi aegade esimestele korvpalli esivõistlustele ning meenutada sedagi, kuidas korvpallimäng Eestisse üldse jõudis.