Olümpia

Torm nurjas medalilootused: kuidas meie esimesest olümpiasportlasest sai hoopis Eesti esimene olümpiaturist

Kaspar Koort, 7. aprill 2020, 08:18
Jäädvustus Ateena olümpiamaratonilt, mille Kreeka kuninga ja kohaliku publiku suureks rõõmuks võitis Spyrídon Loúis. Hermann Lerchenbaum nägi Loúisi triumfi kohapeal ning oli temaga 40 aastat hiljem Berliini olümpiamängudel ka kohtunud.Foto: Imago Sport / Scanpix
Iga vähegi Eesti spordiajalooga kursis olev kodanik teab fakti, et esimese eesti soost atleedina võitis olümpiamängudelt medali maadleja Martin Klein, kes tõi 1912. aasta Stockholmi mängudelt Tsaari-Venemaale hõbeda kreeka-rooma maadluse I keskkaalus. Ent kui saatus tahtnuks teisiti, võinuks see au juba 16 aastat varem kuuluda hoopis Hermann Lerchenbaumile.

Esmaspäeval möödus 124 aastat päevast, mil Ateenas tõmmati vardasse esimeste nüüdisaegsete suveolümpiamängude lipp. Kümne päeva jooksul võtsid üheksal alal mõõtu 14 riigi sportlased ning esimese olümpiavõitja au kuulus USA kolmikhüppajale James Connollyle.