Urmas Sõõrumaa.Foto: Martin Ahven
Toimetas Mart Treial 9. aprill 2020 11:50
Eesti Olümpiakomitee president Urmas Sõõrumaa saatis eile kultuuriminister Tõnis Lukasele avaliku kirja, kus palub riigi abi eraomanduses olevate spordihoonete elus hoidmiseks.

"Eestis on ligikaudu 3000 spordiobjekti, neist 600 on eraomanduses, ülejäänud on KOV (kohalike omavalitsuste – toim.) või riigi omanduses," alustas Sõõrumaa oma kirja. "Spordiregistrisse esitatud andmete põhjal on sisespordibaaside pindala kokku 728 398 m² (100%), sellest kuulub eraomandusse 312 864 m² (42,95%). Avalik sektor hoiab keerulisel ajal endale kuuluvad spordiobjektid jätkusuutlikena, kuid eraomanduses olevad on jäänud kinniste ustega omapäi.

Olen arvamusel, et riik, kes on aktsepteerinud erinevad omandivormid, saanud sealt riigile vajalikku teenust ja tulu, ei tohiks teha vahet nende toetamisel keerulistel aegadel. Seda enam, et tänu erainvestorite panusele on avalik sektor säästnud sadu miljoneid eurosid investeeringutelt.

Normaalolukorras on spordiobjekti katusealuse pinna halduskulud 2 eur/m² (küte, elekter, vesi, valve, kindlustus). Neid kulusid saab alandada, kuid teatud piirini.

Teen ettepaneku toetada ka eraspordihooneid suurusjärgus 1 eur/m² kohta. See aitaks spordiobjektidel olla jätkusuutlikud ka keeruliste aegade lõppemisel ja teenindada edasi nii tähtsas valdkonnas nagu rahva tervis."