Dublinis kohtusid 19 riigi antidopinguorganisatsioonid.Foto: SERGEI KARPUKHIN
Doping
11. jaanuar 2017, 09:07

Eesti Antidoping koos 18 teise riigiga nõuab Venemaa täielikku eemaldamist spordivõistlustelt (14)

Esmaspäeval ja teisipäeval Iirimaal, Dublinis kohtunud 19 riigi antidopingu-organisatsioonide juhid võtsid vastu ühisavalduse, kus soovivad Venemaa täielikku eemaldamist rahvusvahelisest spordielust.

Avaldus, millele kirjutas alla ka SA Eesti Antidoping, ütleb, et "McLareni raporti teisest osast ilmnenud tõenditesse tuleb suhtuda äärmiselt tõsiselt ning Venemaa spordiorganisatsioonid ei tohiks osaleda spordis, kuni on kasutusele võetud kõik vajalikud meetmed puhta spordi kaitseks (sh võivad Venemaa sportlased osaleda võistlustel nö neutraalse staatusega). Venemaale planeeritud rahvusvahelised võistlused tuleb mujale suunata, kuni on tagatud ausa spordi põhimõtted."

Dublinis viibinud SA Eesti Antidoping juhatuse liige Elina Kivinukk märkis, et kohtumine oli väga kasulik ja huvitav, sest toimus äärmiselt konstruktiivses õhkkonnas. "Oli tunda, et inimestel on reformidega tõsi taga. Arutati võimalusi, kuidas muuta testimist ja sellega seonduvat uurimist rahvusvahelistest alaliitudest sõltumatuks, peeti oluliseks, et WADA jälgiks McLareni raporti abil leitud tõendite ning juhtumite edasist käiku.

Minu jaoks oli eriti huvitav diskussioon, kuidas head valitsemist spordiorganisatsioonide seas enam levitada – usun, et see on Eestiski oluline teema," sõnas Kivinukk.

Dublini kohtumise kokkuvõte SA Eesti Antidoping koduleheküljel:

Kohtumisel arutati ka Venemaa spordikorraldust ning võimalikke sanktsioone, kuid põhirõhk oli edasistel sammudel ning leiti – nagu ka varasematel kohtumistel – et Venemaa olukorral peab silma peal hoidma eelkõige WADA.

Kohtumise tulemusena koostatud ametlik pressiteade kinnitab kokkuvõtlikult järgmist:

– Kohtumisel olid esindatud 10 riiklikku antidopingu agentuuri üle maailma (sh ka Eesti Antidoping, et esindada Balti regiooni).

– McLareni raporti teisest osast ilmnenud tõenditesse tuleb suhtuda äärmiselt tõsiselt ning Venemaa spordiorganisatsioonid ei tohiks osaleda spordis, kuni on kasutusele võetud kõik vajalikud meetmed puhta spordi kaitseks (sh võivad Venemaa sportlased osaleda võistlustel nö neutraalse staatusega)

– Venemaale planeeritud rahvusvahelised võistlused tuleb mujale suunata, kuni on tagatud ausa spordi põhimõtted.

– WADA peab jätkuvalt olema globaalse järelvaataja rollis ning riiklikud antidopingu organisatsioonid pakuvad selles osas enda igakülgset toetust.

– Agentuurid toetavad selgete juhiste väljatöötamist, et viia läbi sõltumatut testimistegevust ning jagada rollid erinevate spordimaastikul tegutsevate organisatsioonide vahel.