RAIO PÄÄSTIS JÄLLE! Raio Piiroja juubeldamas pärast 2010. aasta 11. augustil Lillekülas toimunud EM-valikmängus 93. minutil Fääri saartele löödud väravat, mis tõi veel 90. minutil 0:1 kaotusseisus olnud Eestile 2:1 võidu. Foto: Arhiiv (Tairo Lutter)
1. märts 2015, 10:00

Raio Piiroja - koondises ainult tähtsate ja võidukate väravate autor!

Väraval ja väraval on jalgpallis vahe. On olemuslikult erinev, kas skoorida olukorras, kus mäng on otsustatud, või (võidu)pingete haripunktis olles. Mida enam väravaid kõrgemast sordist, seda kõvem jalgpallur. Raio Piiroja on hirmkõva!

113 Eesti koondises peetud mängu jooksul on Piiroja löönud 8 väravat, mis on keskkaitsja kohta väga korralik saak. Näiteks praeguse rahvusmeeskonna kapteni Ragnar Klavani arvele kogunes tema esimese 99 koondisemänguga 3 väravat.

Kaheksa tabamusega jagab Raio Eesti koondise kõigi aegade väravaküttide edetabelis 12. kohta. Selja taha jäävad teiste seas näiteks Tarmo Kink ja Sergei Zenjov. Ning lisaks mitmele nimekale ründajale ka kõik Eesti eest mänginud kaitsjad. Raio väravasaldo muutub süvenedes veelgi muljetavaldavamaks – tema koondiseväravad on ühe erandiga erakordselt tähtsad.

1. 1999 EM-valikmängus Fääri saartele 2:0 (Eesti võitis 2:0). Martin Reim oli 88. minutil Eesti juhtima viinud, Raio värav kindlustas võidu.

2. 2000 maavõistluses Gruusiale 1:0 (Eesti võitis 1:0). Piiroja lõi võrku Gruusia väravavahi penaltitõrje ja tagas Eestile võidu.

3. 2001 MM-valikmängus Küprosele 2:2 (viik 2:2). 0:2 kaotusseisu jäänud Eesti sai viigi kätte tänu Piiroja väravale.

4. 2004 maavõistluses Maltale 2:2 (Eesti kaotas 2:5). Ainuke Piiroja kaheksast väravast, mis löödud Eesti kaotusega lõppenud mängus.

5. 2007 EM-valikmängus Andorrale 1:0 (Eesti võitis 2:1). Umbkaitses istunud Andorra murdis Piiroja jõuline pealöök. Vastased viigistasid, aga Indrek Zelinski värav tõi Eestile võidu.

6. 2007 EM-valikmängus Makedooniale 1:0 (viik 1:1). Rünnakule lülitunud Piiroja realiseeris mõnelt meetrilt palli võrku lüües väravaks Aleksandr Dmitrijevi, Andres Operi ja Kaimar Saagi eeltöö. Värav tagas Eestile viigi.

7. 2009 MM-valikmängus Belgiale 1:0 (Eesti võitis 2:0). Eesti koondise esimene võit valikmängus mõne jalgpallimaailma suurvõimu üle. Piiroja lõi Eesti võiduvärava.

8. 2010 EM-valikmängus Fääri saartele 2:1 (Eesti võitis 2:1). 90. minutil oli Eesti veel 0:1 taga, aga võitis 2:1. Võiduvärava lõi Piiroja.

Kokku: Piiroja 8 väravast 3 on sõna otseses mõttes olnud võiduväravad, 1 võidu ja 2 viigi lahutamatud osad. Lisaks veel 1 võidu- ja kaotusmängus löödud värav. Järeldused: 1) kui Eesti meeskonnal oli häda käes, tõttas väga sageli appi Raio Piiroja, 2) kui Raio juba värava lõi, siis Eesti reeglina ei kaotanud, vaid enamasti võitis.