Erki NoolFoto: TIINA KÕRTSINI
Õhtuleht.ee 30. oktoober 2015 21:44
Kanal 2 saates "5 aastat hiljem" oli külas olümpiavõitja, endine poliitik ja praegune ettevõtja Erki Nool. Õhtuleht toob Noole jutu välja katkenditena.

Praegusest töökorraldusest: Igapäevast rutiini pole nii palju kui pool aastat tagasi. Poliitikas olles tekib nädalarütm ikkagi sisse ning töötad kindlal kellaajal. Tänasel päeval konkreetselt sundust pole, peab ainult lapse lasteaeda viima. Aastate jooksul olen jätnud poliitika unarusse. Väikest viisi tegelen ettevõtlusega. 1997ndast aastast rajatud Erki Noole kergejõustikukool. Tegevust jätkub mitmel rindel.

Poliitikukarjäärist: 2010. aastal arvas Nool, et riigikoguliikmel oleks paslik olla kaks koosseisu tööl ning siis võtta puhkus. "Tekib mugavusaste ning omamoodi oskus hästi väikese pingutusega poliitiliselt riigikogu seinte vahel hakkama saada. Siis mul tekiks enese vastu hirm! Seetõttu oleks mõistlik teha selline paus," sõnas ta toona.

Nüüd rääkis ta, et poliitikud on jätkuvalt argpüksid ning parajad egoistid. "Loomulikult on. Neil on ühised jooned: egoism kindlasti. Palju teistsugune kui sportlaste egoism, kuid ninaupitamine ja võitluskaaslaste tooli alt ära tõmbamine. Vaenlane pole mitte su vastasparteist, vaid erakonna sees."

Soovitused Eesti riigile? Nool võrdles seda sportlaskarjääriga. "Sportlasel peab olema eesmärk. A la 2020 17-või 18aastane poiss või tüdruk mõtleb, et ta tahab võistelda Tokyo olümpimängudel. Ta peab nelja aasta ära jagama aastateks, kuudeks, erinevateks perioodideks. Eesti riigil selline eesmärk puudub. Meie ühiskond on väga jõuliselt lõhestunud," sõnas ta ning tõi näiteks pagulased.

Uuest kandideerimisest: "Ma ei näe seda seltskonda, kellega valimistele minna. Ma olen küll IRLi liige, aga ma ei näe sellel mõtet."

Valimisjärgsest klipist, kus Nool ütles Taavi Rõivasele "Mul läks perse!": Kui suur pahandus sellest tekkis? "Ütleme nii, et Juhan (Parts) ei olnud väga õnnelik jah, aga minu jaoks on see kummaline," rääkis ta ja selgitas, et poliitikud ei kannata kriitikat. "Tegime erakonnana halva tulemuse ja seal pole midagi nagu kahetseda."

Noortespordi rahastamisest: Viie aasta eest lootis Nool, et selleks hetkeks on jõutud sinnamaale, kus iga inimene läheb spordihalli või staadionile, mille kättesaadavus on üliodav või tasuta. Nüüd tõdes ta: "Odavamaks ta ei ole kuidagi läinud, vaid oluliselt kallimaks läinud. Kahjuks see jutt, mida rääkisin viis aastat tagasi, on sama ka nüüd- me pole jõudnud sinnani, et kõik lapsed käiksid viis korda nädalas liikumistunnis ja kui ma võtan mõne statistilise näitaja, siis 40 aastat tagasi sai mõni 10aastane poiss suuremat koormust kui tänasel hetkel. Me ei tea ju tegelikult, milline tervislik seis on nendel noortel paarikümne aasta pärast."

Eesti edust olümpiamängudel: "Ma loodan, et meil on olemas kolm kuldmedalit olümpiamängudel," sõnas Nool aastal 2010 ning lootis vehklejatele ning nägi võimalust ka naiste mitmevõistluselt. Sotši taliolümpia suhtes oli ta skeptiline: "See tuleb suhteliselt masendav. Kui saame üks või kaks kohta kaheksa hulka, siis on see väga suur õnnestumine!"

Tõsi, taliolümpia jäigi üpris nukraks, parim koht oli Viktor Romanenkovi 24. koht: "Kulda ongi raske prognoosida, medalit on kindlasti lihtsam. Seda on ka lihtsam saada. Kui ma eelnevalt vaatasin statistikat, siis ega meie lemmikalalt murdmaalt polnudki midagi loota," rääkis ta. Vehklejate peale loodab ta ikka, et nüüd on nad oluliselt paremad. "Naisvehklejad, Gerd ja ehk Nabi suudab ka mõne kuubaka selja prügiseks teha," usub ta siiani.

Ta tunnistab, et tema unistus oli teivashüppes osaleda 2005. aasta Helsingi MMil. "Mul oli kalkulatsioon ka see, et 5.60 on väga raske hüpata, tuulte mõttes ebaõnnestunud kohas. Kümnevõistleja peab alati hakkama saama, kogemust oli rasketes tingimustes. Kokkulepe oli Sergei Bubka treeneriga, et minna kolmeks kuuks. Aga siis aitas mul spordikarjääri lõpetada Achilleuse kanna vigastus, nii lihtsalt see käiski!"

Dopingust: "Ma siiralt loodan, et me ühtegi sellist rahvusvahelist dopinguskandaali järgmise viie aasta jooksul Eestis ei näe!" arvas Nool 2010. aastal. Reaalsus oli aga tiba teine - Andrus Veerpalu ja Kristina Šmigun -Vähi kaasused tekitasid palju probleeme.

"Igaüks luges Veerpalu kohtuotsusest välja, mida tahtis!" ning rääkis natuke laiemalt. "Ma arvan, et nii suusaliit kui olümpiakomitee reageerisid natuke liiga hilja ja pehmelt. Probleem oli minu jaoks see, et kui väga paljud lapsevanemad tulid minu juurde ja küsisid, kas te tõesti ilma dopinguta trenni ei tee? Siin tegime spordiorganisatsioonidega karuteene lapsevanematele või lastele, et me ei selgitanud, et tippsporti pole võimalik teha. Ausus on spordis kõige tähtsam!"

Samal teemal

Kommentaarid  (43)

gg 1. november 2015 10:23
tore, et on eestis veel järel üks mees, kes ütleb väja nii nagu mõtleb ja nii kuidas asjad on. kõigega ei peagi nõus olema, aga ta vähemalt ei pabista oma reitingu pärast ja ei aja mingit ümmargust juttu ainult. kui ma kedagi peaks usaldama poliitikutest, siis just noolt.
no 1. november 2015 17:12
see nool on alati olnud üks SUUR PÕHULÕUG ja s---pea ja muidugi hea sportlane ka. AGA miks see PÕHULÕUG sealt mölakogust siis lesta tõmbas, kui hääletati selle PEDESEADUSE poolt????? See tegu näitab selle kuti tühisust ja põhimõttelagedust. Hea on alati pärast öelda, et ei hääletanud poolt ega vastu kuna KOGEMATA polnud kohal. Ja just sellepärast ei hääletatud valimistel sellise oma kindlat seisukohta omava O`IiNESE poolt. MEES PEAB OMA OTSUSTUSTES JA ARVAMUSTES ALATI JÄRJEKINDEL OLEMA aga mitte lootma - ehk läheb seekord jälle läbi, kui ma järjekordselt veidi vingerdan.
Iti 31. oktoober 2015 16:07
Kõikidelt,kes dopinguga vahele on jäänud on medalid ära võetud.Andrus Veerpalult ei võetud ühtegi medalit ära. Sellest tuleb aru saada nii,et tema ei jäänud dopinguga vahele.
Kristiina lugu aga on siiani pooleli ja ei pidanud isegi sellel aastal veel selgust saama.
Õigus on nendel kes viskavad kivi dopinguagentuuri poole.Seal kus liiguvad suured rahad ja praktiliselt puudub kontroll,tekkib varem või hiljen ikka korrupsioon.Jagpalli näide.
31. oktoober 2015 18:33
Eesti on ka ainuke riik , mis kaitses dopinguga patustajat ja suutis vedada Andrus Veerpalu dopingusaaga nii kaugele , et kohus ei olnud valmis kinnitama Veerpalut sūūdlasena . Andrus Veerpalu vastaspoole huvi ei olnud ses asjas lihtsalt nii suur , kui ūhel vāikesel Eesti riigil . Palju riigil ja Veerpalul endal selleks vālja kāia tuli , seda ei ole seni avaldatud ja ilmselt jōuame ses suhtes tōeni alles mitmekūmne aasta pārast , kui Veerpalu olūmpiamedalid trumpab ūle keegi Eesti mees , tōeliselt aus ja puhas sportlane .
velts 1. november 2015 16:37
Sa oled kibestunud ja haige inimene.Võtsid ühe lause artiklist ja hakkasid seda oma labasusega selgitama.Eesti ja kaitses Veerpalu,kui oleks nii olnud siis oleks korrupeerunud Port sealt kinga saanud ja poleks Veerpalu üldse vahele võetud.Aga mis WADA-sse puutub siis see ongi üdini korrumpeerunud.Sa ise ei ole ju aus,laimad teisi aga ise ei tea asjast midagi.
velts 1. november 2015 16:41
Kirjutasin kommentaari aga seda läbi ei lastud järelikult on just vastupidi,see tähendab et Veerpalu kiusatakse riiklikult taga,sest teda pooldavat kommentaari ei lasta läbi.Aga sinule soovitan peeglisse vaadata sa ise oled silmakirjalik ja aususest ei tea sa tuhkagi.
velts 1. november 2015 16:43
Ikkagi 10 minti hiljem tuli,tavaliselt ei lasta läbi,võibolla liigitati vihakõneks.
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS