Korvpall

BLOGI JA GALERII | Eesti korvpallikoondis võitles, aga kaotas Itaaliale (10)

Hindrek Pärg, 23. veebruar 2020 20:50
Foto: Tiit Tamme
Eesti korvpallikoondis jätkas pühapäeval 2021. aasta EM-valiksarja koduses Saku suurhallis, kus kohtuti äismaja ees tugeva Itaalia võistkonnaga. Kahjuks pidi vastu võetama 81:87 kaotus. 

Kiiretempoliselt kulgenud mängu alustas Eesti hästi, minnes 12:10 ette, avaveerandi lõpuks oli seis 18:18. Seejärel tegid sinisärgid 7:0 vahespurdi, asudes Veidemani, Kitsingu ja Vene korvide järel 25:18 juhtima.

Eesti suutis hooletult mänginud Itaalia vastu veelgi eduseisu suurendada, Kristian Kullamäe kahe kolmese järel oli seis tervelt 44:30. Poolajapausiks jõudis külalismeeskond siiski lähemale, 20 minuti möödudes olid tablool numbrid 47:41 sinisärkide kasuks. 

Kolmandal veerandajal kulus itaallastel neli minutit, et seis viigistada, seejärel kulges kohtumine tasavägiselt. Otsustavale neljandikule mindi Eesti 61:59 eduseisus. 

Neljandal veerandil viskas Itaalia kuus silma järjest ning Eesti jäi 61:65 kaotusseisu. Seejärel suurendas külalismeeskond edu kümnele silmale ning kuigi sinisärgid suutsid lõpuni võidelda ning vahet vähendada, tuli kokkuvõttes siiski itaallaste paremust tunnistada.

Eesti resultatiivseim oli täna Kristjan Kitsing, kes tabas kaheksast kaugviskest viis ning kogus 22 punkti. Teda toetasid Siim-Sander Vene 21 ja Kristian Kullamäe 17 silmaga. Itaallastele tõi Michele Vitali 22 punkti.

Saapamaa koondise kasuks rääkis parem visketabavus: itaallased viskasid väljakult 53,5% ja kolmesejoone tagant 38,5% täpsusega. Eesti näitajad olid vastavalt 41,8% ja 36,1%. Samas võitsid sinisärgid lauavõitluse 33:30.

Enne mängu:

Soomlase Jukka Toijala esimeses mängus Eesti koondise peatreenerina alistati neljapäeval võõrsil Madekoonia 81:72. Tolles kohtumises tegi hiilgemängu Kristian Kullamäe, kes tõi sinisärkidele 31 punkti (kolmesed 9/5, kahesed 8/7). Ka Itaalia alustas valiksarja võidukalt, alistades kodusaalis kindlalt Venemaa 83:64. Kuigi Itaalia on ühe EMi korraldajamaana juba taganud koha finaalturniirile, lähevad matšid nendega ikkagi arvesse. 

Kuigi Itaalia koondisest puuduvad EM-valikmängude aknas nende kõige nimekamad ja tugevamad mängijad, koosneb Saapamaa võistkond peamiselt koduses, tugevas kõrgliigas Serie A leiba teenivatest (noorematest) mängijatest. Liidrirolli, vähemalt valiksarja esimeses kohtumises, kandsid kodust liigat juhtiva Bologna Virtuse väike äär Giampaolo Ricci, kes viskas Venemaa vastu 19 punkti. Samuti kandis meie idanaabrite vastu olulist rolli Michele Vitali, kes mängib liigatabelis teisel positsioonil paiknevas Sassaris. 

Eesti koondise peatreener Jukka Toijala sõnul on Itaalia motiveeritud, kelle õlul pole mingit pinget. "Nad on aktiivsed, liikuvad, mängivad kõrge intensiivsusega, eriti rünnakutel. Kui neil lasta rünnakutel pallil liikuda, on see väga ohtlik, sest neil on ohtralt häid viskajaid. Nad on üsnagi noor meeskond, kes tahab treenerile näidata, et kuuluvad esinduskoosseisu. Nägin nende esituses suurepärast korvpalli," sõnas Toijala laupäeval. 

Kohtumine algab Saku suurhallis kell 19. Saal oli juba pühapäeva hommikul välja müüdud, ent kõige esimesed saavad kohapeal soetada seisupileti.  

20:52
Hindrek Pärg

Siin kohtumise lõplik statistika! 

20:49

Eestlased teevad aga pallikaotuse - Vene ei saa Kriisa söötu korralikult kätte. Kohtumine on läbi.

Itaalia võidab 87:81. Eesti noortelt mängijatelt siiski tubli esitus! 

(Tiit Tamme)
20:47

Kitsing tabab hullu kolmese, 81:85. Itaallastele tehakse viga, 20.1 sekundit mängida. Vitali tabab aga mõlemad. 

20:47

Nüüd on vist kahjuks läbi! Pärast Kullamäe tabavat vabaviset olid itaallased lähedal kaheksa sekundi eksimusele, aga õnnega pooleks saadakse pall üle keskjoone. Külalised teevad ka hädaviske, mis läheb mööda, ning lauapallist saab mänguelemendi enda kätte Kriisa, kes söödab tasakaalu kaotades palli ettepoole, aga otse vastasele. Itaallased kasutavad uue võimaluse ära ning Akele tabab kahese. 85:78 Itaalia juhib, 34,3 sekundit minna. 

20:44

Või siiski-siiski! Itaallased realiseerivad kaks vabaviset, ent Kriisa söödust realiseerib korvi all Drell. Ta saab ka vaheltlõike ning kuigi tema kolmene läheb mööda, saab ründelaua Kullamäe, kes viskab palli lauapõrkest sisse koos veaga. 

1.19 jäänud, Eesti 77:83 kaotusseisus. Kullamäel vabavise. Itaalia peatreener võttis aja maha. 

Lootust veel on! 

20:42

Ricci jäetakse aga kolmese taga täiesti vabaks ja itaallane ei eksi - kas see oli otsustav vise? Mõned fännid hakkavad juba lahkuma. 

Vene üritab rünnakul omakorda imesoorituse näol väga julmalt palli pealt panna, aga saab kulbi. 

Ricci jäetakse taaskord täiesti vabaks ja ta ei eksi. Küll ta on külma kõhuga mees... Vene tuleb loetud sekunditega üle ja vastab kolmesega, aga tundub, et see on liiga vähe, liiga hilja. 

20:39

Vene tabab kolmese ja Kitsing realiseerib kaks vabaviset. Eesti kaotusseis väheneb viiele, 70:75. 

20:38

Ründelauast tulnud pall mängitakse Kitsingule suurepäraselt kätte, aga ta eksib täiesti vabalt positsioonilt. Itaallastel lastakse aga võtta kaks ründelauapalli ning vastaste liider Vitali sopsab väga valusa kolmese. 3.32 minna, Eesti on 65:75 kaotusseisus. Kas suudetakse august välja tulla? Platsile tuleb ka Kriisa! 

20:36

Eestil on raske - Itaalia juhib 4.45 enne lõppu 72:65. Eestlaste mäng on teisel poolajal selgelt läinud palju individuaalsemaks ning väljamängitud viskekohti praktiliselt ei ole. Proovitakse palju kaugelt, aga enamus on vägisi tehtud visked. Eks vastaste märksa agressiivsem kaitse teisel poolajal on ka oma jälje jätnud. 

20:32

Otsekui sõnade nõidumiseks saavad Vene ja Kullamäe küllaltki head viskekohad, aga panevad mõlemad mööda. Itaalia juhib 68:63, lisaks on neil kasutada pärast Toijala võetud time-out'i kolm vabaviset, sest Kullamäe tegi Vitalile viskel oma neljanda vea. 

Need on selle kohtumise otsustavad momendid! 

20:30

Eestlastel on neljanda veerandi alguses raskusi rünnakul - Itaalia on ikka märgatavalt kaitses juurde pannud ning lihtsaid ja loogilisi lahendusi eestlased ei leia. 

20:28
Niimoodi alustasid itaallased neljandat veerandit (Tiit Tamme)

20:27

Halb algus neljandale veerandile - Itaalia skoorib kuus punkti järjest ja läheb esmakordselt kohtumist juhtima. 61:65 Eesti poolt vaadatuna. 

20:26

Kolmandal veerandil võitlesid meeskonnad initsiatiivi nimel. Kindlasti sai Itaalia mängu see veerand märksa paremini käima, siis Eesti noored suutsid vastaste survele väga hästi vastu panna. Saapamaa võistkond mängis kolmandal veerandil kaitses palju agresiivsemalt, mis tekitasid noortele eestlastele omajagu probleeme, aga suudeti "vastu pidada". Eesti poolt on täna kindlasti üks peamistest märksõnadest VÕITLUS. 

Normaalaja viimased kümme minutid tulevad kindlasti ülimalt pingelised. 

(Tiit Tamme)
20:22

Kolm veerandit mängitud, Eesti juhib 61:59. Viimasel kahe sekundil panid Eesti tulevikutegijad, Drell ja Hermet, vastaste visetele käed peale. 

20:20

Tuleb tõdeda, et 19aastaselt Kriisalt küllaltki hea koondisedebüüt - itaallased teevad taaskord ründevea, mõlemal juhul on Kriisa näidanud head jalgade tööd. 

Saal teeb häält täiest kõrist, tablool viik 59:59. 1.30 kolmanda veerandi lõpuni. 

20:16

Pärast Vene ja Itaalia korvi, on seis taas viigis 57:57. Ühtlasi pääseb täna esmakordselt platsile Martin Dorbek. 

20:14

Kitsing tabab üliollise kolmese, aga Itaalia vastab samaga. Ühtlasi tuleb nii pinevas mängus platsile ka Kriisa. Milline võimalus ennast tõestada, sarnaselt ka teistele noortele! 

20:12

Teist poolaega on mängitud neli minutit ja tablool on viiginumbrid 52:52, Toijala võtab aja maha.

Eestlastelt on esimesed mänguminutid olnud rabedad ning Itaalia on ka kaitses intensiivsust juurde pannud. Õhus on omajagu ärevust ning on tunda, kuidas initsiatiiv hakkab minema Itaaliale. 

20:09

Teist poolaega alustab Kullamäe tabava kolmesega, ent itaallased jõuavad kahe järjestikuse korviga viie punkti kaugusele. Vene toob aga korvi alt kaks punkti ära - 52:45 Eesti juhib!

20:05

Mängupildist rääkides, siis avapoolaajal nägi ohtralt positiivseid külgi eestlaste mängus, nimelt nende enesekindlus ja julgus. Samuti suudeti leida ka häid viskekohti ning võideldi metsikult. Ei saa mainimata jätta, et omajagu palju mänguaega on saanud ka meie noored, eesotsas Kriisa ja Drell. 

Samas on ka omajagu ohumärke ja küsimusi, millele saame peagi vastused: kas teise veerandi lõpus tehtud eksimused kaitses olidki puhtalt väikesed eksimused ega ole märk mingist suuremast vajakajäämisest? Kas Itaalia mängijad said teise veerandi lõpuga väga palju enesekindlust juurde? Kuidas noored eestlased survele ja pingele täismaja ees vastu peavad?

Teine poolaega algab! 

20:03

Vahetult enne teise poolaja algust antakse Martin Müürsepale üle ka tema Kuulsuste Halli särk. Meie (senine) ainuke NBA mees teenib ka suure aplausi! 

19:58

Siin on avapoolaja statistika, Eesti oma on markeeritud sinises värvis. 

Nagu näha, siis meeskonnad on vähemalt statistikas olnud küllaltki võrdsed. Itaallased on märksa paremini skoorinud korvi alt, samas eestlaste kolmepunktivisete tabavus on küllaltki hea - 17/8 ehk 47,1% (itaallastel kolmesed 12/4 ehk 33,3%). Mõnevõrra üllatuslik on eestlaste ülekaal lauavõitluses 20 - 13. Kusjuures on eestlastel 8 ründelauda vastaste nelja vastu. Küll aga on itaallastel rohkem punkte ründelaudadest - 9 vs eestlaste 8 vastu. 

Samuti tasub märkida, et Eestil on platsile pääsenud 11 mängijat ehk kõik peale Martin Dorbeku, Itaalial on väljakul käinud 10 pallurit. 

Eesti kõige suurem korvikütt (ja üleplatsimees) on Kristjan Kitsing 14 punktiga (kolmesed 4/3), Kristian Kullamäe on lisanud 9. Vastastelt on nende kapten ja üks ohtlikemaid pallureid, Michele Vitali skoorinud 13 punkti.  

19:48

Ai-ai. Poolaja viimase korvi viskab Itaalia, kui eestlased ei blokeeri ründelauas korralikult Riccit ära. Kuigi jääb ka eestlastele kaheksa sekundit, siis Kriisa vise ei taba. Eesti juhib poolajal 47:41. 

19:47

Itaalia saab veel kaks punkti korvi alt. Kaitsesse on hakanud tekkima mõrasid, õnneks Vene meelitab vastastelt vea välja ja paneb kaks vabaviset kotti. 

19:46

1.17 avapoolaja lõpuni ning Eesti vahe on vähenenud kaheksale silmale - 45:37. Toijala võtab aja maha. Korraga oli platsil huvitav koosseis koos Drelli, Treieri ja Kriisaga. Rünnak kiilus märgatavalt kinni, aga on ka aru saada, et ilmselt hoiab Toijala kahe veaga Kitsingut ja Kullamäed teiseks poolajaks. 

Siiski tuleb poolaeg hea emotsiooniga lõpetada ega tohi vastastel ülemäära head tunnet ja enesekindlust saavutada. Praegu on kaitses lastud vastastel korvi all palju skoori teha.

19:40

Kullamäe tabab kaks kolmest järjest - 44:30 ja Itaalia peatreener võtab aja maha. Tundub, et mängu alguse ebakindlusest on ta üle saanud. Kullamäel on üheksa punkti, Kitsingul, kelle külalised on mitmel korral täiesti vabaks jätnud, on üleplatsimees 14 silmaga. 

Sarnaselt Makedoonia mänguga, teevad eestlased suurepärast teist veerandaega - Eesti on seitsme mänguminutiga skoorinud 26, vastased kõigest 12. 

Ülemäära palju aga Eestit kaitset siiski kiita ei saa, sest itaallased on eksinud ohtralt lihtsatel visetel ning eestlased on neid ka omajagu vabaks jätnud. 

19:35
Võitlust jagub! (Tiit Tamme)

19:34

Kullamäe võtab aga natukene kriitilisemal momendil rünnaku enda peale ja murrab ilusasti korvi alla, meelitades välja vea. Ta tabab ühe vabaviske, aga mis peamine - Itaalial on vead täis ning loodetavasti annab enesekindlust ka Kullamäele. 

Platsile pääseb ka Kaspar Treier. Toijala on julge, selles pole küll kahtlust! Eesti juhib 38:28. 

19:33

Kitsing tabab mängujuht Kriisa heast söödust kolmese koos veaga. Eesti läheb juhtima 35:21, aga itaallastel lastakse visata nüüd seitse punkti järjest. Kaitses on tulnud eksimusi ning vastased saavad küllaltki lihtsatelt positsioonidelt viskeid. 

19:31

Drell tabab veel ühe kolmese ja õhutab publikut ülesse! Küll aga tabab Vitali kolmese vastu pärast lauavõitlust ning Toijala võtab 31:23 eduseisus aja maha. 

Olgem ausad, mängu on seni olnud omajagu ning suur rõõm on näha, et soomlasest peatreener usaldab Kerr Kriisat nii palju. Lisaks veel Drell ja Raieste, lisaks veel Kullamäe, kes pole kuigi palju mänguaega täna veel saanud - tuleb tõdeda, et kõik noored õhkavad enesekindlusest. 

19:26

Senimaani tundub, et Itaalia mängib natukene lohakalt. Drell meelitab välja järjekordse Itaalia ründevea ning Kitsing jäetakse kolmese joone taga täiesti vabaks, kes ei eksi. Rahvas rõkkab täiest kõrist! 

19:24

Teine veerandaeg algab Eestile suurepäraselt - skoori avab Veideman pärast Kriisa vaheltlõiget. Järgmisel Itaalia rünnakul meelitab Kriisa välja ka ründevea ning Kitsing lõpetab korvi alt Vene ilusast söödust. Järgmisel Itaalia rünnakul võtab Kriisa veelkord vastaste mängujuhilt palli ära ning Vene tabab pärast ründelauapalli kolmese. Eesti juhib 25:18. Itaalia peatreener võtab aja maha. 

19:20

Siin on esimese veerandi statistika

Nagu näha, siis senimaani on olnud väga võrdne mäng!

19:18

Avaveerand lõppeb 18:18 viigiseisult! 

19:16

Kerr Kriisa teeb koondisedebüüdi ning saab täismajalt ilusa aplausi osaliseks. Vaatame, mida noor mängumees suudab teha! 

19:16

Küll aga jõuavad itaallased uuesti viigini - 16:16.

19:15

Itaallased taastavad viivuks viiginumbrid, aga Hermeti ilus poolhaak ning pärast Drelli vaheltlõiget korvi alt kaks punkti visanud Jõesaare korvi, juhib Eesti 16:12. 

19:10

Itaallased otsivad palli julgelt korvi alla ning korvialuses võitluses saab Kullamäe kätte juba oma teise vea. Toijala teeb kolm vahetust korraga, pingilt tulevad Kullamäe, Vene ja Raieste asemel Veidemann, Drell ja Hermet. Eestlastel on ka juba võistkondlikud vead täis. Sinisärgid juhivad 12:10

19:08

Esimesed neli minutit on olnud vahvad ja kiiretempolised. Eestlased mängivad kaitses vaheldumisi mees-meest ja maa-ala, mis on külalised aeg-ajalt segadusse viinud. Eesti juhib 10:8. 

19:03

Pärast itaallaste pallikaotust tabab Raieste kolmese, aga Ricci vastab kohe samaga. 6:3 Eesti juhib. 

19:01

Eesti algrivistus: Raieste, Vene, Jõesaar, Kitsing, Kullamäe. 

Publik skandeerib "Eesti! Eesti! Eesti!" ja matš algab tabava Kitsingu kolmesega

18:59

Istekohad on kõik täidetud, publik on valmis! 

(Tiit Tamme)
18:56

Hümnid lauldud, kolm minutit kopikatega jäänud kohtumise algusenI! 

18:53

Praegu tutvustatakse meeskondi - lärm saalis on ikka väga võimas. Detsibelle lisavad ka ridamisi trumme, mida põlihingelised fännid täiest jõust "peksavad".

18:52

Äsja lõppes alagrupi teine kohtumine - Venemaa alistas Permis Makedoonia 77:67. Seega Makedoonia "uus ajastu" uue peatreeneri käe all on alanud kahe kaotusega. Venemaal on üks võit ja üks kaotus. Eesti ja Itaalia kohtumise võitja läheb ka tabelit juhtima! 

18:49

Võrreldes kohtumisega Makedoonias, on Jukka Toijala teinud koosseisus ühe vangerduse: kohtumisest jääb kõrvale Rait-Riivo Laane ning võimaluse võib saada Kaspar Treier. Nimelt on jätkuvalt küsimärgi all koondise kapteni Siim-Sander Vene tervis. Kui reedel oli tal enesetunne väga halb, siis eilne õhtune trenn näitas positiivseid märke. Siiski täiesti terve ei pruugi ta olla. 

18:46

Täna on kasutusel ka lisatribüün, mida viimati rakendati 2013. aastal legendaarses valikmängus Bulgaaria vastu. Mäletatavasti just selles kohtumises saadud võiduga kindlustas Eesti pääsu 2015. aasta EM-ile.

Tänase täissaali puhul on aga väikene erinevus võrreldes kuue ja poole aasta tagusega - nimelt mõlema küljetribüüni esimesed istmeread pole täna kasutuses, samuti on lisatribüüni esimesed read täna ajakirjanike kasutada. Seega täitsa 7000 inimest täna maja ei mahuta, küll aga umbes kuus tuhat korvpallifänni peaks küll kohtumiseks Itaalia vastu olemas olema. 

18:37

Tere õhtust, head korvpallisõbrad! Alustame blogiga Saku suurhallist, kuhu tuleb täismaja publikut!