Olümpia

OLÜMPIABLOGI JA GALERII | Jefimova kõrvalalal poolfinaali ei pääsenud (25)

Ohtuleht.ee, 28. juuli 2021 16:55

Eneli Jefimova.

28. juulil saame Tokyo olümpial kaasa elada seitsmele eestlasele. Neljapaat, koosseisus Kaspar Taimsoo, Tõnu Endrekson, Allar Raja ja Jüri-Mikk Udam, jäi finaalsõidus kuuendaks.

Eesti neliku finaalivastasteks olid Suurbritannia, Itaalia, Poola, Holland ja Austraalia. Kuigi Holland sõidu alguses takerdus ja 500 meetri järel olid nad alles neljandad, siis sõidus neile vastast polnud.

Finišis edestasid nad teisena lõpetanud Suurbritanniat 1,72 ja pronksist Austraaliat 1,94 sekundiga. Eesti paatkond ei saanudki head hoogu üles, kui 500 meetri järel jäid nad esikohast maha 1,4 ja poolel maal 3,53 sekundiga. Lõpuks kogunes nelikul kaotust 6,55 sekundit, millega jäädi kuuendaks ehk viimaseks.

Tanel Kangert sai eraldistardist maanteerattasõidus 22. koha ajaga 59.05,25. Kuldmedali võitis sloveen Primoz Roglic (55.04,19), hõbe läks hollandlasele Tom Dumoulinile (+1.01,39) ning pronks austraallasele Rohan Dennisele (+1.03,90).

Ingrid Puusta hoiab RS:X klassi purjetamises 15. positsiooni ning jahib kohta medalisõidus.

100 m rinnuliujumises 16. koha saanud Eneli Jefimova sai 200 m rinnulidistantsil 27. koha ajaga 2.27,87.

16:55
14:21
14:06

Eelujumistes oli kiireim lõuna-aafriklane Tatjana Schoenmaker, kes püstitas uue olümpiarekordi 2.19,16. Lähimat konkurenti, ameeriklannat Lilly Kingi edestas ta seejuures tervelt 2,94 sekundiga.

14:04

Jefimovale läheb kokkuvõttes kirja 27. koht. Poolfinaali ehk 16 parema sekka viinuks aeg 2.24,27.

13:43

Jefimova sai oma eelujumises ajaga 2.27,87 kuuenda koha. Seljataha jäi kaks konkurenti.

13:20

Jefimova eelujumine algab kell 13.36.

12:22

Juuli keskel märgiti Wilsonile 100 m jooksu ajaks 9,84. Nüüd on lood natuke teised ning Tokyos me Šveitsi sportlast ei näe:

12:21

Kergejõustik algab kahe päeva pärast. Rasmus Mägi asub ülehomme võistlustulle:

11:13

Kuldmedali võidab sloveen Primoz Roglic (55.04,19), hõbe läheb hollandlasele Tom Dumoulinile (+1.01,39) ning pronks austraallasele Rohan Dennisele (+1.03,90). Kangert saab lõpuks 22. koha (+4.01,06).

10:44

Avamängus Prantsusmaale pisut üllatuslikult kaotanud USA korvpallikoondis täna Iraanile võimalust ei jätnud:

10:41

Finišis on hetkel 25 meest, Kangert on langenud 11. kohale.

09:24

Kiireima ajaga on praegu kanadalane Hugo Houle — 57.56,46.

09:24

Kangert on finišis ajaga 59.05,25, mis on hetkel viies tulemus.

08:41

Poolel võistlusmaal (22,1 km) kaotab Kangert kanadalasele Houlele 45,01 sekundit, mis praegu annab üheksa mehe seas neljanda koha. Kuid tulla on veel kolmekümnel ratturil, sealjuures suursoosikutel.

08:36

Puusta kohad tänasel kolmel sõidul: 17, 17 ja 16. Ka kokkuvõttes on 30aastane eestlanna 16. naine. Finaalsõitu pääsevad kümme parimat ja see paat on Puusta jaoks küll sadamast lahkunud. Üsna reaalne näib kokkuvõttes ühe koha võrra tõusmine, kuid rohkemast unistamiseks peaks eespool olijad ebaõnnestuma. Puusta viimased kolm sõitu toimuvad eeloleval ööl.

08:26

Üheksanda mehena 9,7 kilomeetri vaheajapunkti jõudnud Kangert kaotas liidrile Houle üle poole minuti ja saab kirja neljanda aja. Kuna kõik ässad on alles tulemas, siis näib, et eestlaselt väga kõrget kohta ei tasu loota…

08:06

Rattarajale pääses esimesena süürlane Ahmad Badreddin Wais, kes esindab pagulaste koondist. Kangert saab lähte kell 8.10. Sealjuures Tanel eelnevatel olümpiatel pole eraldistardist võistlusel mõõtu võtnud. MMil on 34aastlane osalenud seitsmel korral, parimaks kohaks on 2019. aastal nopitud üheksas koht.

07:31

Kaspar Taimsoo: „Hoiatasin alaliidu juhte, et sügisel on teil tühjad pihud – mis siis teete?“

07:30

Hollandlanna Annemiek van Vleuten tähistas nädalavahetusel grupisõidu finišis olümpiavõitu, teadmata, et tegelikult oli ta teine. Täna sai ta juba ausalt juubeldada, sest ta võidis eraldistardist sõidu.

22.1 km pikal rajal, mis tiirles ümber Fuji mäe, sai ta aja 30.13,49. Hõbeda noppis šveitslanna Marlen Reusser ja pronksi võitja kaasmaalane Anna van der Breggen. Kell kaheksa asuvad sõitma mehed, kes läbivad täpselt kaks korda pikema distantsi. 39 mehe seas sihib kõrget kohta ka Tanel Kangert, kes saab lähte kaheksandana.

07:22

Veel käis ka Ingrid Puusta, kes RS:X-klassi 7. võistlussõidus sai kirja 17. koha. Kui eestlanna Londoni olümpial oli 15. ja Rios üheteistkümnes, siis karjääri parima tulemuse tegemise variant näib tal käest libisevat. Tal on koos 84 kohapunkti, esikümme on juba 25 silma kaugusel ehk sinna tõusmiseks peab Puusta paugutama kõrgeid kohti.

06:59

Veel üks tagasivaade eilsesse

05:44

Mis emotsiooniga Tokyost lahkud? „Ma arvan, et pea püsti,“ ütleb Jüri-Mikk Udam. „Me tegime tehniliselt minu arvates väga hea sõidu. Kuuendal rajal olid väga keerulised tingimused. Eile õhtul ja üleeile saime trennis väga mõnusa vabaduse. Täna ka tegelikult. Lihtsalt sellist toorest pealepaneku ladumist, jõudu ei tunnetanud, et oleksime võinud sel teisel 1000 Austraalia näiteks kinni püüda. Proovisime, aga lihtsalt ei olnud seda.“

Neljapaadi noorim liige tunnistab, et võtab nüüd aja maha. „Ma teadsin, et Riosse ma ilmselt kooli pärast ei lähe, aga Tokyosse tahan. Nüüd on see tehtud ja mul ei ole mingisugust hullu eesmärki, et ma muudkui hakkan laduma,“ lausub 27aastane Udam.

„Ma arvan, et ma võtan endale selle aja, vaatan ette, mida üldse tegema hakkan. Väga palju huvitavaid asju on maailmas, mida teha, ka peale sõudmise. Sõudmine on ülimalt meeldiv tegevus, aga see pole ainukene.“

04:59

Allar Raja: „Sõit kulges põhimõtteliselt plaanipäraselt, aga täna polnud rohkem sisse panna. Panime kõik, mis meis oli. Pidasime tehnilisest plaanist kinni, teadsime, et ilm on raske. Aga arvestades pikka teekonda, siis ühest küljest oleme rahul olümpiafinaali kohaga, aga teisest küljest tahtsime medalit. Anname endale aru, et see oli ülikeeruline ülesanne. Täna olid vastased tugevamad – väga lihtne.“

04:40

Esimesel 500 meetril eksinud Holland sõitis lõpuks välja maailma tipptulemuse. Teine suursoosik Itaalia takerdus, kaotas aega ja jäi medalita. Kindlasti neile valus pauk.

Eesti jäi kohe stardis maha ja poodium jäi lõpuks enam kui 4 sekundi kaugusele. Kahju..

04:37

Kuld Hollandile, hõbe läbi vahesõidu finaali jõudnud Suurbritanniale ja pronks Austraaliale. Eesti suurde mängu ei sekkunud ja jäi kuuendaks.

04:35

500 meetrit veel finišini. Holland juhib napilt Suurbritannia ees, Eesti jätkuvalt kuues…

04:34

Poolel maal on esiviisik tihedalt koos, favoriit Holland tõusis juba liidriks. Paha uudis on see, et Eesti on maas enam kui kahe sekundiga. Kas eestlased suudavad medalimängu tagasi tulla?

04:33

Holland kaotas rütmi ja suursoosik on 500 meetri peal alles neljas. Juhib Suurbritannia Itaalia ees. Eesti on küll viimane, kuid siiski mängus sees, sest kõik paatkonnad mahuvad 1,4 sekundi sisse.

04:31
Start on antud!

Paatide koosseisud:

04:23

Võrreldes eelnevate päevadega on ilm märgatavalt jahedam ja Tokyos on vaid 29 kraadi. Kuid samas puhub väga kõva tuul, mis lennutab reklaamtahvleid.

„Teleekraanilt nähtud sõitude põhjal on Holland päris hea, suure hüppe on sooritanud Poola,“ rääkis legendaarne sõudetreener Matti Killing Õhtulehele.

Ta jätkas: „Itaalialt oleks oodanud rohkemat. Meie meeste šansid on küllaltki kõrged, kui sõit hakkab neil juba stardist klappima. Loodame, et võistluspaus oli optimaalne. Soovin neile finaaliks julgust, seal ei tohi kedagi pikalt eest ära lasta. Medalisõidus ei anta pärast enam võimalust. Öeldakse, et julge hundi rind on haavleid täis, aga kes ei riski, see šampanjat ei joo! Loodetavasti klapib kolmapäeval meie meestel kõik – siis on ka medali võitmine võimalik.“

02:45

Tiitlikaitsjana tuli Tokyo olümpiale Saksamaa, kuid nendel on viie aasta jooksul paatkonnas vahetunud kaks meest ning nad tänavu finaali ei küündinud. Rio hõbe Austraalia pääses küll otse finaali, aga nemadki oni elanud üle muudatusi, kui nende toonasest nelikust on alles vaid üks mees. Siiski on nad kindlasti ka tänavu ühed medalinõudlejad. Eesti (Andrei Jämsä, Allar Raja, Tõnu Endrekson, Kaspar Taimsoo) võitis mäletatavasti toona pronksi.

Viimaste aastate valitsejad on Holland ja Itaalia. Holland võitis 2019. aasta MMil ja EMil ning 2020. aasta EMil kulla. Ainus koperdus tuli tänavu Vareses toiminud Euroopa meistrivõistlustel, kus nad jäid alla kodupubliku ees sõudnud Itaaliale.

Saapamaa kvaliteeti näitab see, et nende kvartett pole alates 2018. aastast kordagi suurvõistlustel poodiumilt välja jäänud. Väga tugev on ka Poola, kes on medalikohtadel sage külaline (2019. aasta MMil hõbe ning 2020. hooaja EMil pronks). Eestile võiks siiski mõningast lootust pakkuda asjaolu, et aprillis toimunud Euroopa meistrivõistlustel suudeti kolmandaks tulles edestada nii Poolat kui Suurbritanniat.

02:26

Eelseisva öö ja hommiku kõige oodatum võistlus algab kell 4.30.

Esimeses eelringis näitas võimu Holland, kes edestas Austraaliat ligi kahe ja Suurbritanniat enam kui kahe sekundiga.

Eesti jäi oma eelsõidus kindlalt kolmandaks, kui meie nelik jäi sisuliselt kõrvuti lõpetanud Poolast ja Itaaliast maha ligi kaheksa sekundiga.

Nii pidi Eesti finaalikoha kindlustamiseks lõpetama lohutusringi kahe parima seas, millega saadi väga-väga napilt hakkama.